d e b a t y

kalendarz debat czerwiec

27-czerwca (środa) 2012
MCK, Marcinkowskiego, godz. 18.30
debata
DNA Miasta – dlaczego mieszkańcy powinni budować politykę kulturalną miasta?

Celem spotkania jest prezentacja projektu DNA Miasta realizowanego w kilu miastach Polski przez Fundację Res Publica oraz dyskusja na temat możliwości przeprowadzenia debat i warsztatów na osiedlach Bydgoszczy. Tematem debat na osiedlach będzie powstająca Strategia Rozwoju Kultury Msterplanem, diagnoza kondycji kultury na osiedlach, tworzenie warunków rozwoju uczestnictwa w kulturze na osiedlach oraz partnerskich warunków współpracy mieszkańców, organizacji i instytucji zajmujących się kulturą i władz miasta.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane „rozkręcaniem” życia kulturalnego, aktywności kulturalnej i społecznej na osiedlach

spotkanie poprowadzą: Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG, Olga Marcinkiewicz
gościem spotkania będzie Artur Celiński z-ca red nacz. Res Publica


20-czerwca (środa) 2012
MCK, Marcinkowskiego, godz. 18.00
debata
JAKI OBRAZ BYDGOSKIEJ KULTURY POKAZUJĄ BADANIA? CZ 2

Spotkanie będzie kontynuacją dyskusji na temat wyników badań zatytułowanych  „Diagnoza systemu kultury Bydgoszczy” (2011), dotyczących uczestnictwa w kulturze, oferty kulturalnej, wydatków na kulturę oraz wskaźników atrakcyjności miasta na tle innych miast starających się o tytuł ESK.

Celem spotkania jest próba przełożenia uzyskanych wyników na konkretne narzędzia zmiany zarządzania w kulturze m.in. w płaszczyźnie marketingowej, promocyjnej, animacji kulturalnej.

spotkanie poprowadzą: Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG, prof. WSG dr Grzegorz Kaczmarek prof. WSG


kalendarz debat kwiecień
18-kwietnia (środa) 2012
Postscriptum do Bydgoskiego Kongresu Kultury
SPOTKANIE OTWARTE STOLIKA EDUKACJA
Pianola, ul. Jagiellońska 2, godz. 18.00


Tematem spotkania będzie koordynacja działań edukacyjnych na poziomie miasta i przedstawienie propozycji dyrektorów niepublicznych instytucji kultury oraz Biura Kultury Bydgoskiej stworzenia miejskiego programu edukacyjnego we współpracy miejskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Podczas spotkania poszczególne instytucje przedstawią realizowane programy edukacyjne oraz możliwości ich rozwoju w przyszłości. Celem spotkania jest również rozszerzenie dyskusji na temat edukacji o grono osób decyzyjnych w obszarze kultury i edukacji oraz poszukiwanie możliwości realizacji rekomendacji zgłoszonych podczas Bydgoskiego Kongresu Kultury.

Postulaty stolika edukacja znajdują się na stronie Bydgoskiego Kongresu Kultury:
http://www.kulturawbudowie.pl/stoliki-bkk
spotkanie poprowadzą: Olga A. Marcinkiewicz, Michał Tabaczyński / MCK

25- kwietnia (środa) 2012
MIEJSKI? DOM? KULTURY?
SEMINARIUM 1
PO CO NAM CENTRA KULTURY?
Pianola, godz. 18.00

Cykl warsztatów, seminarium, debat publicznych przygotowanych we współpracy MCK z Warsztatami Kultury w Lublinie oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Celem projektu jest wypracowanie nowoczesnego modelu animacji i edukacji kulturalnej centrów (domów) kultury w oparciu o budowanie strategii funkcjonowania, rozwoju i współpracy.

Jaka jest rola miejskich instytucji (domów) kultury? Czy są to instytucje prowadzące własne programy? Czy mają być służebne w stosunku do środowisk i twórców? W jaki sposób realizować postulat partnerstwa publiczno-prywatnego? Co to znaczy partycypacyjny model zarządzania kulturą w przypadku miejskiego ośrodka kultury?
spotkanie poprowadzi: Edwin Bendyk, Olga A. Marcinkiewicz


kalendarz debat marzec

28-marca (środa) 2012
Pianola, godz. 18.00
DEBATA
Miejski? Dom? Kultury? Po co on jest i komu ma służyć?

O ile wiadomo po co są miejskie teatry czy biura wystaw artystycznych o tyle miejskie domy kultury (nazywane ośrodkami lub centrami kultury) mają najbardziej niejasną rolę, zależności i zobowiązania. Często traktowane są jako „przedłużenie” Urzędu Miasta (funkcja usługowa), i znajdują się pod stałą presją organizacji pozarządowych, które coraz częściej czują się na siłach przejąć realizację części zadań miejskich.

Czy miasto ma animować kulturę czy nią zarządzać? Jaka jest rola miejskich instytucji kultury? Czy są to instytucje prowadzące własne programy? Czy mają być służebne w stosunku do środowiska twórców? W jaki sposób realizować postulat partnerstwa publiczno-prywatnego? Co to znaczy partycypacyjny model zarządzania kulturą w przypadku miejskiego ośrodka kultury?

spotkanie poprowadzi: Olga A. Marcinkiewicz, Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG

21-marca (środa) 2012
Pianola, godz. 18.00
Postscriptum do Bydgoskiego Kongresu Kultury
SPOTKANIE OTWARTE STOLIKA REWITALIZACJA z cyklu „Przestrzeń dla kultury - kultura dla przestrzeni". Celem spotkania jest rozszerzenie dyskusji o grono osób decyzyjnych i poszukanie możliwości realizacji rekomendacji zgłoszonych podczas Bydgoskiego Kongresu Kultury. Stolik Rewitalizacja pracował najintensywniej, zgłosił 40 postulatów, podzielonych na 4 grupy tematyczne: Rewaloryzacja zabytkowej architektury w procesie rewitalizacji obszarów miasta. Rola zabytkowej przestrzeni miejskiej w kształtowaniu tożsamości społeczno-kulturowej. Wpływ środowisk kulturalnych (możliwości) na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Edukacja warunkiem poprawy estetyki. Postulaty stolika::
http://www.kulturawbudowie.pl/stoliki-bkk
spotkanie poprowadzą: Olga A. Marcinkiewicz, Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG

14-marca (środa) 2012
Pianola, godz. 18.00
DEBATA
JAKI OBRAZ BYDGOSKIEJ KULTURY POKAZUJĄ BADANIA? 
prezentacja całościowych wyników badań przeprowadzonych przez WSG w Bydgoszczy, dotyczących uczestnictwa w kulturze, oferty kulturalnej, wydatków na kulturę oraz wskaźników atrakcyjności miasta na tle innych miast starających się o tytuł ESK.
Badania zawierają opinie mieszkańców o kulturze w mieście, bariery uczestnictwa, wywiady z twórcami zależnymi i niezależnymi, analizy projektów rewitalizacji  realizowanych  w Bydgoszczy; analizy wniosków grantowych złożonych w 2010 r. w Bydgoszczy.Wyniki badań wzbudziły wiele emocji, włącznie z zanegowaniem ich prawdziwości. Jak bardzo rozbieżne są nasze wyobrażenia od faktów?  Czego o sobie nie wiemy? Czy przyjęte metody badawcze były słuszne? Do kogo powinny trafić?
spotkanie poprowadzą: Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG, Ewa Gruszka, prof. Grzegorz Kaczmarek prof. WSG
PODSUMOWANIE badania

kalendarz debat luty

23-lutego 2012
BWA godz. 18.00
DEBATA
publiczne instytucje kultury jako przestrzenie kultury: od misji do działania.

"(…) troską podstawową [Polityki kulturalnej] jest wyrównywanie możliwości uczestnictwa" twierdzi Anna Zeidler-Janiszewska, w podsumowaniu najnowszej książki Zygmunta Baumana.

Myśląc o roli publicznych instytucji kultury jako przestrzeni kultury nie wolno nam, jeśli taka jest misja instytucji kultury, jak wyżej zaprezentowana, prywatyzować lub uspołeczniać tych instytucji. Trzeba jednak nadać im wymiar obywatelski. Muszą być węzłami życia obywatelskiego. Bowiem kultura mówi dziś więcej o społeczeństwie, w którym powstaje niż najlepsze nawet badania.
Jak zatem kształtować instytucje kultury, aby służyły zmianie społecznej i rozwojowi struktur obywatelskich? Jak tworzyć instytucje komunikacji społecznej? Jak zapraszać do współpracy nad budową publicznych instytucji ochrony tego co wspólne?
spotkanie poprowadzą: Olga A. Marcinkiewicz, Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG
PODSUMOWANIE instytucja jako przestrzeń kultury

16-lutego 2012
Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, godz. 18.00
DEBATA Przestrzeń kultury. Kultura przestrzeni.
Estetyka przestrzeni miejskiej: architektura i promocja.
Odpowiedź artystów na sugestię, iż sztuka winna spełniać cele społeczne jest jednoznaczna - twórczością na szczęście rządzą prawa artystyczne, a nie socjologiczne! Gdybyśmy jednak spojrzeli na sztukę najbardziej chyba miejskotwórczą - architekturę, to wyraźnie zobaczymy, że wartości artystyczne odgrywają w niej rolę raczej "usługową" wobec społecznych, środowiskowych, ekonomicznych. Architektura służy również do budowania marki miejskiej. Wymaga głębokiego przemyślenia sposób, w jaki można budować przestrzeń współpracy w obszarze estetyki miejskiej, tak, aby żeby perspektywy: ekonomiczna, artystyczna, promocyjna i społeczna się nie zawłaszczały. Jak zarządzać estetyką miasta, aby służyła wszystkim i pozostała piękna?
spotkanie poprowadzi: Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG
PODSUMOWANIE estetyka architektura

9-lutego 2012
APK, godz. 18.30
DEBATA Przestrzeń kultury. Kultura przestrzeni.
Przestrzeń publiczna: kto ją tworzy, czemu służy?
Czym jest przestrzeń publiczna? Gdzie powstaje? Skąd się bierze? Przestrzeń publiczna jest dobrem wspólnym i jako taka stawia nas przed konkretnymi wyzwaniami: jak ją definiować? czyli jak poszukiwać tego co rzeczywiście jest wspólne? Kiedy już to odnajdziemy, trzeba się zastanowić nad tym jak to chronić, pamiętając, że przestrzeń musi być udostępniona wszystkim.
Nie ma wątpliwości, że przestrzeń publiczna jest tworem obywatelskim. Nie ma zatem również wątpliwości, że zarządzanie nią musi mieć wymiar obywatelski. Jak kształtować zarządzanie przestrzenią publiczną, żeby zachować społeczny, obywatelski i publiczny jej charakter?
Na to pytanie będziemy chcieli odpowiedzieć wspólnie, podczas debaty - poszukiwania wiedzy o tym co wspólne.
spotkanie poprowadzą: Karol Zamojski Obserwatorium Kultury WSG, dr Grzegorz Kaczmarek prof. WSG

kalendarz debat styczeń

19-stycznia 2012
godz. 18.00, Cafe Pianola
Postscriptum do Bydgoskiego Kongresu Kultury 

OTWARTE SPOTKANIE STOLIKA  KULTURA REGIONU
Czy jest możliwe stworzenie wspólnej polityki kulturalnej dla regionu? W jaki sposób powstające strategie kultury Bydgoszczy i Torunia mogą się wzajemnie uwzględniać? Debata będzie próbą określenia konkretnych kroków do realizacji postulatów zgłoszonych podczas Bydgoskiego Kongresu Kultury przez Stolik REGION.
spotkanie poprowadzą: Olga A. Marcinkiewicz, Karol Zamojski
PODSUMOWANIE stolik region 1

12-stycznia 2012
Cafe Pianola, godz. 18.00
Postscriptum do Bydgoskiego Kongresu Kultury            
Przejrzyste zasady finansowania kultury / Promocja miasta poprzez kulturę, promocja kultury 
SPOTKANIE ROBOCZE Forum Promocji ORK i Wydziału Promocji UM

9-stycznia 2012
Teatr Polski, godz. 17.30
DEBATA 
Od Paktu Kultury do Masterplanu

Tematem debaty będzie zaproponowana przez Obywatelską Radę ds. Kultury propozycja stworzenia Masterplanu w oparciu o bardzo szeroki udział mieszkańców w procesie określania potrzeb kulturalnych oraz w zarządzaniu kulturą miasta. 
Gośćmi debaty będą: Wojciech Kłosowski 

11 listopada 2011
Cafe Pianola, godz. 18
DEBATA
Postscriptum do Bydgoskiego Kongresu Kultury             
Przejrzyste zasady finansowania kultury
prowadzenie: Ewa Gruszka, Instytut Kulturoznawstwa WSG i Karol Zamojski, Obserwatorium Kultury WSG